Amortyzacja nakładów na lokale mieszkalne – kiedy odpisy amortyzacyjne są kosztem?
Wpis z dnia: 27-02-2025.
Wynajmujesz mieszkania i ponosisz nakłady na ich dostosowanie? Uważaj na amortyzację! Fiskus wyjaśnia, kiedy odpisy amortyzacyjne od inwestycji w obcym środku trwałym będącym lokalem mieszkalnym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Ostatnio wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB2-1.4010.660.2024.2.ED z dnia 29 stycznia 2025 r.) potwierdza, że nie zawsze poniesione nakłady na lokale mieszkalne można amortyzować.
O co chodzi w sprawie?
Spółka wynajmująca lokale mieszkalne w stanie deweloperskim poniosła nakłady na ich dostosowanie do najmu. Właściciel lokali udzielił spółce prawa do ich podnajmu, jednocześnie zobowiązując ją do poniesienia kosztów adaptacji i wyposażenia. Spółka zakwalifikowała te wydatki jako inwestycje w obcych środkach trwałych i chciała amortyzować ich wartość.
Stanowisko fiskusa
Dyrektor KIS stwierdził jednak, że spółce nie przysługuje prawo do amortyzacji tych nakładów.
Dlaczego?
- Art. 16c pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłącza prawo do amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych przez ich właścicieli.
- Wykładnia systemowa i funkcjonalna tego przepisu wskazuje, że skoro właściciel nie może amortyzować lokalu mieszkalnego, to również najemca ponoszący nakłady na ten lokal nie ma prawa do amortyzacji. Amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym odbywa się na zasadach obowiązujących właściciela.
- Zasada równości i sprawiedliwości podatkowej – gdyby spółka mogła amortyzować nakłady, właściciele lokali mieszkalnych byliby w gorszej sytuacji podatkowej.
Podsumowanie
Interpretacja Dyrektora KIS jasno wskazuje, że najemca lokalu mieszkalnego, który poniósł nakłady na jego adaptację, nie może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od tych nakładów.
Słowa kluczowe: amortyzacja, lokale mieszkalne, inwestycje w obcych środkach trwałych, koszty uzyskania przychodu, interpretacja indywidualna, Dyrektor KIS, podatek dochodowy od osób prawnych.